Haber

ABD basını: Biden, ATACMS füzelerinin Ukrayna’ya yardım edemeyeceğinden korkuyor

New York Times‘da yayınlanan makalede ABD Lideri Joe BidenUkrayna Silahlı Kuvvetlerinin cephede yaşadığı sorunların yanı sıra, ATACMS füzelerinin savaştaki kuvvetlerin istikrarını değiştirmeyeceğinden endişe duyduğu belirtildi.

Makalede, ” ABD, Zelenskiy’e uzun menzilli füzeler dahil istediği tüm silahları verdi. Biden artık ATACMS füzelerinin Ukraynalılara pek faydası olmayacağından korkuyor çünkü Ruslar uçaklarını bu silahların menzilinin dışına konumlandırıyor” denildi.

Makalede Kiev’i destekleyen devletlerin şüpheci yaklaşımının Biden’ı da endişelendirdiği vurgulanıyor. Biden şimdi, Ukrayna’daki savaşın gidişatından kaynaklanan yorgunluk ve memnuniyetsizliğin üstesinden gelmeye çalışıyor; bu, milyarlarca dolarlık Amerikan yardımının, köklü Rus ordusunun güçlü direnişinin kırılamaması nedeniyle boşa gittiği hissinden kaynaklanıyor. Kiev’e sağlanan tüm silahlar ve istihbarat.r” kelimelerine yer verildi.

Daha erken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , ABD’nin Ukrayna’ya ATACMS füzeleri tedarik etme kararını ‘hata’ olarak nitelendirdi. Bu tür silahların ek bir tehdit oluşturduğunu ancak temas sınırındaki durumu kökten değiştiremeyeceğini ve Rusya’nın bu saldırıları püskürtebileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu