Haber

Filistin: Düzinelerce Kişinin Ölmesine Neden Olan Şiddetin Artmasından Tamamen İsrail Sorumlu

RAMALLAH, 29 Ocak (Xinhua) — Filistin Cumartesi günü İsrail’i Batı Şeria ve Kudüs’te bu ay düzinelerce insanın ölümüne yol açan “ciddi” gerilimden sorumlu tuttu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Batı’daki görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail hükümetini cinayet, yerleşim yeri bakımı, toprak ilhakı ve evleri yıkma suçları nedeniyle durumun tehlikeli şekilde tırmanmasından tamamen sorumlu tutuyoruz” dedi. Banka şehri Ramallah.

Açıklamada, “Bu politikalar, işgalci İsrail hükümetinin imzalanan barış anlaşmalarını uygulama taahhüdünü reddetmesinin ve uluslararası kararları ihlal etmesinin bir sonucudur” denildi.

Filistin liderliği, durumun daha da kötüye gitmesinin tüm bölgede güvenlik ve istikrarı tehdit edebileceği konusunda uyardı.

İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına baskın düzenleyerek 9 Filistinliyi öldürüp 16’sını yaralamasından bir gün sonra, Cuma günü Doğu Kudüs’teki bir Yahudi yerleşim yerindeki bir sinagogun yakınında bir silahlı adam insanlara ateş açarak en az 7 kişiyi öldürdü ve 3 kişiyi öldürdü. diğerleri. yaralı.

Bu yıl şimdiye kadar en az 30 Filistinli ve 8 İsrailli öldürüldü. Birleşmiş Milletler’e göre 2022’de iki taraf arasındaki çatışmalarda 150’den fazla Filistinli ve 20’den fazla İsrailli hayatını kaybetti, bu son yılların en yüksek can kaybı.

Başta Hamas ve İslami Cihad olmak üzere Filistinli gruplar, şiddetin tırmanmasına karşılık vereceklerini açıkladı. Filistin Yönetimi Perşembe günü İsrail ile onlarca yıllık güvenlik uyumunun sona erdiğini duyurdu.

beysehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu