Haber

Fransız top mermisi ile yıkılmayan cami depremde yıkıldı

Fransız top mermisi ile yıkılmayan cami depremde yıkıldı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta düşman işgali sırasında işgalci Fransızların güllelerle yıkmaya çalıştığı tarihi Şeyh Camii depremde yıkıldı.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Turan Mahallesi’nde bulunan cami, şehrin sembollerinin tam ortasında yer alıyordu.

Milli Mücadele döneminde işgal edilen ve Fransız askerleri tarafından açılan Abarabaşı Kilisesi’nden atılan top güllesi, tarihi caminin minaresine isabet etti. Minarenin taşları arasına sıkışan patlamamış gülle, 103 yıl boyunca minarenin üzerinde bir madalyon gibi durdu. Fransızların yıkamadığı cami, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde tamamen yıkıldı.

Cami imamı hatip Mustafa Nar, “Tarihi Pir Camimiz. Yapılışı tam olarak bilinmemekle birlikte 230 yıl önce Osmanlılar tarafından restore edildiği kitabesinde belirtiliyor. Biz de camimizi 12 Şubat 2008 tarihinden önce tadilat nedeniyle kapattık. şehrin kurtuluş günü.Cuma cemaatimize geçen cuma dedik.Fransızların yıkamadığı camimizi maalesef depremde kaybettik.Onun özelliği minaresinde patlamamış top mermisi olması. 1920’de bir öğle vakti Abarabaşı Kilisesi’nden kovulan, minareye vuran ve göğsünde bir istiklal madalyası gibi duran “Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle camimizi yeniden yapacağız. Minareyi restore edip mermimizi eski yerine koyacağız” dedi.

tavsanli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu