Haber

Lübnanlı yetkilinin “İsviçre’deki hesaplara yüz milyonlarca dolar aktardığı” iddia edildi

Ülkesinde “zimmete para geçirme ve kara para aklama” ile suçlanan Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Salame adına İsviçre’de açılan banka hesaplarına yüz milyonlarca doların aktarıldığı iddia edildi.

İsviçreli SonntagsZeitung gazetesinin haberine göre, ülkesinde “zimmete para geçirme ve kara para aklama” ile suçlanan Lübnan Merkez Bankası Başkanı Selame’nin 12 İsviçre bankasına yüz milyonlarca dolar aktardığı iddia edildi.

Haberde Selame’nin Cenevre’deki HSBC şubesindeki hesabına 250 milyon dolar (yaklaşık 4 milyar 721 milyon lira) aktarıldığı, önemli miktarda paranın ise UBS, Credit Suisse, Julius Baer, ​​​​EFG ve Pictet.

İşlemlerin Britanya Virjin Adaları’nda kayıtlı “Forry Company” adlı bir offshore şirket aracılığıyla gerçekleştirildiği iddia edilen haberde, daha sonra bu hesaba birçok Avrupa ülkesinde gayrimenkul satın almak için “önemli meblağların” aktarıldığı iddia edildi. .

Riyad Salame’ye suçlama

Lübnan Merkez Bankası Lideri Selame, ilk olarak Ocak 2021’de İsviçre makamları tarafından “zimmete para geçirme, kara para aklama ve yolsuzluk” suçlamalarıyla yargılandı.

İsviçre Başsavcılığı, Forry Company’nin Salame’nin kardeşi Raja Selame ile ilgili olarak Lübnan Merkez Bankası’na ait eurobond ve hazine bonolarının satışından 2002’den 2014’e kadar 326 milyon dolar (yaklaşık 6 milyar 156 milyon lira) bedel ve komisyon aldığını bildirdi. .

Lübnan Başsavcılığı, İsviçre’nin soruşturma talebi için Lübnan’dan yardım istemesinin ardından Nisan 2021’de Selame hakkında dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu