Haber

Taliban Afganistan’da Kadınların Haklarını Kısıtlamaya Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler Afganistan Misyonu (UNAMA) tarafından yayınlanan ‘Afganistan’da İnsan Haklarının Durumu’ başlıklı raporda, Taliban’ın kadınların haklarını kısıtlayan kararlar almaya devam ettiği belirtildi.

UNAMA’nın yayınladığı raporda, 15 Ağustos 2021’de ülke yönetimini devralan Taliban’ın kadın haklarını kısıtlayıcı kararlar almaya devam ettiği vurgulandı. Raporda, “Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA), fiili yetkililerin kadınların özgürlüğünü ve istihdama katılımını sınırlama kararlarına dikkat çekti” denildi. Rapor, Mayıs ve Haziran ayları arasında alınan kararları kapsıyor.

KADINLARA YÖNELİK KISITLAMALAR TEK TEK SIRALANDI Raporda kadın haklarını kısıtlayan uygulamalar şu şekilde sıralandı: “Sağlık Bakanlığı 3 Mayıs 2023 tarihinde sağlık bakanlığı tarafından ‘Ek Sınav’a sadece erkek tıp öğrencilerinin girebileceğini duyurmuştu. (Taliban bu birimi 26 Ekim’de kurdu) Müdürlüğü görevlileri işe giden bir ebeyi durdurarak 5 saat gözaltında tuttu ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşundaki çalışmaları hakkında sorguladı. çalışmaya devam ederse ölümle tehdit etti, günler sonra istifa etti, 19 Haziran’da Erdem Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı yetkilileri bir kadını sopayla dövdü ve halka açık bir parktan çıkmasını emretti.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan Afgan kadınlara yönelik önemli kısıtlamalar, misyonun çalışmalarını etkilemeye devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu